Trocha z histórie

pred Kristom

Pôvodný koncept pokrytia stropov látkou alebo podobným materiálom pochádza z rokov 2000-1000 pred naším letopočtom, ktorý vymysleli starí Egypťania. Pomocou vlhkej handry natiahnutej medzi steny chceli dosiahnuť rovný povrch. Rimania a Gréci si túto metódu osvojili a značne ju vylepšili ľanom a hodvábom. Keď látka ovisla, vymenili ju za novú. Dokonca aj staroveké amfiteátre ako legendárne Koloseum bývali pokryté látkou, ktorá chránila publikum pred prudkým slnkom.

18. storočie

V 18. storočí sa tento koncept dostal do Arménska, kde bola bavlnená látka namočená v roztoku kriedy a natiahnutá medzi steny. Po vyschnutí a zmrštení sa vytvoril hladký povrch. 

Neskôr takáto technológia vyšla z módy, až do jej znovuobjavenia na začiatku 60. rokov.súčasnosť

Súčasná technológia napínaného stropu je jedinečná, praktická a esteticky príjemná pre všetky druhy povrchov. Strečová tkanina je teraz vyrobená z organických, recyklovateľných tenkých plastov alebo textilných fólií, ktoré zakrývajú celý povrch. Skryté profily definujú tvar strečového stropu, zatiaľ čo fólia vytvára nezávislú vrstvu daného povrchu. V závislosti od koncepcie a použitých profilov priestor nad napnutou plochou funguje ako vzduchová komora, zlepšuje akustické vlastnosti a umožňuje integráciu dodatočného osvetlenia priestoru.